Szanowni Państwo!
Miło nam poinformować, że Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zrealizowało program edukacyjno- informacyjny „Woda w szkole”.
Program skierowany był do szkół podstawowych z terenu województwa pomorskiego. Jego celem było zwiększenie świadomości środowiska szkolnego w zakresie wiedzy ekologicznej i racjonalnej gospodarki odpadami.
Pierwszym etapem programu było przeprowadzenie konkursu dla szkół. Konkurs polegał na realizacji przez uczniów szkolenia internetowego dotyczącego spożywania wody i jej wpływu na organizm człowieka i środowisko zakończonego zdobyciem certyfikatu Zawodniaka.
Spośród wszystkich szkół, w których co najmniej 70% uczniów zdobyło certyfikat w drodze losowania wyłonionych zostało 5 placówek. Zwycięskie szkoły to: Szkoła Podstawowa w Rekowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Lubichowie, Szkoła Podstawowa nr 8 w Wejherowie, Szkoła Podstawowa w Łebnie, Szkoła Podstawowa w Kosobudach.
W zwycięskich szkołach przeprowadzone zostały przez specjalistów Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych certyfikowane szkolenia dla nauczycieli dotyczące spożywania wody wodociągowej, jej bezpieczeństwa i wpływu jej spożywania na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. W szkołach został również przeprowadzony całościowy proces projektowania i montażu zdrojów wodnych, aby zapewnić stały dostęp do wody z kranu dla uczniów. Do szkół przekazane zostały materiały informacyjne i edukacyjne dla dzieci i ich rodziców.
Ze ścieżki e-learningowej skorzystało 3837 uczniów z 87 szkół podstawowych w województwie pomorskim. Przeprowadzonych zostało 5 spotkań z nauczycielami, w których uczestniczyło łącznie blisko 150 nauczycieli. Do szkół przekazano 5 000 ulotek i broszur informacyjnych dla rodziców i nauczycieli oraz 1000 bidonów dla dzieci, co pozwoli na zwiększenie efektu ekologicznego zrealizowanego zadania.
Cały program, a przede wszystkim szkolenia dla nauczycieli spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem przez uczestników. Mamy nadzieję na kontynuowanie programu w przyszłości.