Noclegi w Wadowicach dla pielgrzymów

W Polsce istnieje kilka głównych ośrodków kultycznych – Licheń, Częstochowa czy Kraków i Warszawa (Łagiewniki i Świątynia Opatrzności Bożej) – kilkadziesiąt mniejszych celów pielgrzymkowych oraz kilkaset kościołów i kościółków, które mają jakieś większe religijne znaczenie. Są jednak i takie miejsca, które choć nie dysponują cudownymi źródłami, nie mają wielowiekowej historii i nie mogą się pochwalić jakimiś fantastycznymi świątyniami, to i tak przyciągają rocznie setki tysięcy turystów. Pierwszym z brzegu przykładem takiego miejsca są podkrakowskie Wadowice.

Papież zmienił wszystko

Jeszcze do lat osiemdziesiątych Wadowice były zwykłym, niewielkim miastem w Małopolsce, jednak wraz z wyborem Karola Wojtyły na papieża, stały się wielkim ośrodkiem pielgrzymkowym. Noclegi w Wadowicach zaczęły się gwałtownie powiększać, tworzono nowe centra i ośrodki pielgrzymkowe, budowano pensjonaty, które miały pomieścić nie tylko pielgrzymów, ale i turystów przybywających tu nie w celach religijnych, ale aby na własne oczy zobaczyć miasto i dom, w którym wychował się młody Wojtyła. Dzisiaj Wadowice są więc potężnym, rozbudowanym i co najważniejsze – nowoczesnym centrum turystyczno-pielgrzymkowym, które swobodnie może jednorazowo przyjąć nawet kilkaset turystów. Do ich dyspozycji oddano kilkanaście willi z kwaterami prywatnymi, pensjonaty oraz specjalne ośrodki religijne, w których najczęściej zatrzymują się różne grupy parafialne oraz gdzie organizowane są spotkania oazowe, rekolekcje i różnego rodzaju dni skupienia.

Turystyka na drugim miejscu

Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości co do tego, że w Wadowicach baza noclegowa nastawiona jest przede wszystkim na pielgrzymów, a nie na turystów. Ci ostatni zresztą najczęściej odwiedzają Wadowice tylko na jeden dzień i bardzo rzadko korzystają z możliwości przenocowania (chyba że ich pobyt połączony jest również ze zwiedzaniem Krakowa lub z jakąś wycieczką objazdową). Chociaż więc są tu miejsca, które mógłby odwiedzić normalny turysta (pomniki, place, skwery, zabytkowa bazylika mniejsza, dwa muzea), zdecydowanie większa część przybywających tu osób, odwiedza Wadowice wyłącznie w celu pielgrzymkowym. Ich zainteresowaniem cieszą więc co najwyżej Muzeum Papieskie zlokalizowane w domu rodzinnym Jana Pawła II oraz wspomniana bazylika, która pochodzi z XVIII wieku, a część jej prezbiterium nawet z wieku XV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>