Muzeum Kultury Ludowej w Wgorzewie

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie na swoich wystawach prezentuje eksponaty, które gromadzone są tu od ponad czterdziestu lat. Możemy zobaczyć wiele starych narzędzi, które kiedyś używane były w domowym gospodarstwie, jak np. kantary, gremplarnie czy cepy. Przy muzeum jest również pracownia garncarska, w której możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądała typowa produkcja garnków. Na terenie otwartym jest również skansen. Stoją tu trzy budynki: chata podcieniowa, kuźnia, a także remiza strażacka.

Zamek krzyżacki w Węgorzewie to najstarszy w tym mieście zabytek, pochodzi z XIV wieku. Składa się z trzech skrzydeł, które zostały zbudowane w stylu gotyckim. W XIX wieku, na skutek różnych wojen, które w tamtym czasie były w Węgorzewie prowadzone, zamek uległ wielkiemu zniszczeniu. Reszty dopełniła także Armia Czerwona, która w czasie II wojny światowej, w 1945 roku spaliła całe wnętrze zamku. W okolicy mieści się Twierdza Boyen. Inicjatorem budowy twierdzy, która ukończona została w roku 1855 był pruski minister wojny – Herman von Boyen. Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Garnizon giżycki utworzono w 1859 roku. Od roku 1889 w Giżycku funkcjonowała komendantura, zaś w 1902 roku w Twierdzy Boyen umieszczono składnicę artyleryjską. Z punktu widzenia strategii obronnej Twierdza Boyen odgrywała ważną rolę. Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital, zaś w przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen była jednym z punktów zbrojnych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Aktualnie Twierdza Boyen jest jednym z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych. Obiekt udostępniono dla zwiedzających, mieści się tam również Muzeum Twierdzy Boyen. Na teren twierdzy prowadzi wejście przez Bramę Giżycką. Zwiedzanie odbywa się jedynie po wyznaczonych trasach oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Węgorzewo oferuje noclegi w licznych hotelach, hostelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Baza noclegowa jest doskonale przygotowana na przyjęcie turystów, dlatego każdy z pewnością znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>