Dzikie łąki Karwi

Dla turystów, którzy pragną przede wszystkim bliskiego kontaktu z przyrodą, Karwia oferuje dobre warunki do wypoczynku. Każdy wie, że miejscowość ta leży tuż nad brzegiem morza, więc szumu fal można słuchać niemal z okna swojej wymarzonej kwatery czy hotelu [Karwia noclegi – meteor-turystyka.pl]. Jednak drugą nie mniej popularną atrakcją jest rezerwat przyrody znajdujący się na południe od wsi.

Karwieńskie Błota, bo tak nazywa się wspomniany rezerwat to żywa pamiątka po osadnikach niderlandzkich, którzy zostali tu osadzeni w XVI wieku i sukcesywnie osuszali bagna i podmokłe łąki. Zbudowali także tamę, która chroniła wieś przed regularnym zalewaniem przez Bałtyk [więcej – wikipedia.org]. Osadnicy opuścili te regiony w epoce zaborów, kiedy zmieniano ich stare prawa, według których żyli i przekazywali ziemię następcom. Karwieńskie Błota to w zasadzie osuszone torfowisko, co przyczynia się do tego, że jest ono szczególnie narażone na długotrwałe pożary. Prowadzi do niego częściowo utwardzona droga Karwianka.

W rezerwacie można podziwiać m. in. umocnione za pomocą prętów wiklinowych brzegi morskie. Dodatkowo turyści przybywający na przełomie sierpnia i września mogą liczyć na wyjątkowy widok kwitnących wrzosowisk. W okolicy Karwieńskich Błot najłatwiej jest wynająć domek letniskowy. W przeliczeniu na osobę opłaca się on bardziej niż kwatery. Oczywiście nie brakuje też pokojów dla pojedynczych gości.

Jeśli chodzi o rozmaite imprezy to odbywają się one przez cały rok. Amatorzy muzyki w miesiącach wakacyjnych mogą spodziewać się kilku koncertów i festiwali szantowych. Muzycy, którzy wykonują piosenki i ballady żeglarskie przybywają z całej Polski. Czasem odbywają się recitale jednego artysty. Nie brakuje także imprez sportowych. Ponieważ w pobliskim Lubkowie znajduje się spora przystań żeglarska to 2-3 razy w ciągu miesięcy letnich organizowane są tam regaty. Osobno startują amatorzy, zaś osobno ci, którzy przyjeżdżają w tym celu już n-ty raz. Zazwyczaj w takich regatach bierze udział do 10 załóg. Na pamiątkę pielgrzymki łodzią do kościoła w Lubkowie organizowane są regaty św. Anny.

Można by wymienić jeszcze wiele takich atrakcji, ale trzeba by zrobić obszerną listę, aby każdy turysta poczuł się zadowolony. Najlepiej jest samodzielnie skonstruować trasę i dobrać atrakcje, aby jak najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy czas nad morzem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>