Biały Dunajec – wypoczynek wśród gór

Biały Dunajec uchodzi za jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Właśnie tu można podziwiać architekturę drewnianą, a przede wszystkim oczywiście Tatry. Turystów przyciąga również baza noclegowa (Biały Dunajec noclegi / meteor-turystyka.pl), ponieważ noclegi Biały Dunajec oferuje dosłownie w każdym zakątku, również naprawdę blisko samych gór. Miejscowość ta słynie z pięknych widoków, a więc warto wyruszać na piesze i rowerowe wycieczki po Białym Dunajcu i okolicach. Przede wszystkim warto udać się na spacer wokół całej tej miejscowości, aby podziwiać stare budynki, góralskie chaty, kapliczki itd. Po drodze można zaopatrzyć się w różne regionalne wyroby, skosztować przepysznych oscypków itp. Można również wybrać się do Poronina, które leży bardzo blisko Białego Dunajca. Oprócz tego oczywiście warto urządzić sobie górskie wędrówki.

Będąc w Białym Dunajcu dobrym pomysłem jest wybranie się na Gubałówkę, do której dotarcie powinno zająć około 3 godzin. Można wybrać też nieco krótszą trasę, która prowadzi przez pasmo Pogórza Gubałowskiego (Pogórze Gubałowskie / wikipedia.org) i zajmuje mniej więcej dwie godziny. Nasza droga będzie wiodła także przez szlak papieski. Jeżeli chcecie napawać się jeszcze lepszymi krajobrazami oraz macie dużo sił, wybierzcie się na wycieczkę przez Stołowe, Gliczarów Górny, Gliczarów Dolny i Wojtusiców Wierch z powrotem do Białego Dunajca. Trasa ta zajmuje około 4 godziny i jest niezwykle urokliwa. Jeśli macie możliwość wzięcia ze sobą lub wypożyczenia rowerów, warto skorzystać z kliku podstawowych tras rowerowych. Pierwsza z nich ma długość 15 kilometrów i prowadzi przez Gliczarów Dolny oraz Górny. Kończy się i zaczyna w tym samym miejscu, a poza tym nie jest trudna i obejmuje głównie drogi asfaltowe. Kolejna trasa to Biały Dunajec – Stołowe, która jest już zdecydowanie trudniejsza, przede wszystkim ze względu na strome podjazdy oraz długość, która wynosi 25 kilometrów. Trzecia trasa również nie należy do najłatwiejszych, ale jest o pięć kilometrów krótsza niż poprzednia. Prowadzi do Bukowiny Tatrzańskiej, a różnica wysokości to około 300 metrów. Biały Dunajec to miejscowość, z której jest dość blisko na różne szlaki górskie w Tatrach. Wystarczy podjechać kawałek samochodem albo busem i już można wspinać się np. na Kasprowy Wierch, podziwiać Dolinę Chochołowską, wędrować nad Morskie Oko. Z pewnością każdy znajdzie odpowiednie szlaki dla siebie i rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>